Blog, Okiem pedagoga

Co warto zrobić zanim dziecko pójdzie do przedszkola

Co warto zrobić zanim dziecko pójdzie do przedszkola

Zastanawiasz się jak najlepiej przygotować dziecko do rzeczywistości przedszkolnej?

Na co warto zwrócić uwagę, by maluch był gotowy na pierwszy samodzielny dzień w przedszkolu?

Oto kilka istotnych kwestii moim pedagogicznym okiem:

👉Zwiedzanie

Czyli pójście z wizytą do przedszkola, do którego będzie uczęszczało dziecko. wytłumacz dziecku w domu, że niedługo pójdzie do przedszkola i chcesz mu pokazać jak ono wygląda. Na miejscu wytłumacz mu, każdą część przedszkola (szatnie, salę, podwórko), np. w szatni będziesz miał swoje kapcie na zmianę. Większośc przedszkoli jest przyjazna takim inicjatywom, bo zależy im na dobrym samopoczuciu dziecka. Warto jednak zapytać o wcześniejszą zgodę dyrekcję placówki. Jeśli będzie negatywna możecie obejrzeć zdjęcia placówki w internecie i je wspólnie omówić lub pójść pod przedszkole i zaglądać przez płot:)

👉Dni adaptacyjne

Uważam, że to świetna inicjatywa zarówno dla dziecka i rodziców jak i nauczyciela. Trwają one zazwyczaj kilka dni, w ciągu których dziecko wraz z rodzicami bierze udział w aktywnościach przygotowanych przez nauczyciela. Dziecko może w poczuciu bezpieczeństwa przyzwyczajać się do nowego środowiska. A i wiąże się to z dobrą zabawą!

👉Rozmowy w domu

Opowiadaj swojemu dziecku o przedszkolu. Ale same prawdziwe rzeczy. Mów o tym jaki będzie rozkład dnia, np. będę Cię zaprowadzała na śniadanie, a po śniadaniu będą zabawy wymyślone przez Ciocię. Jeśli znasz menu kuchni przeczytaj je dziecku – pobawcie się w restaurację lub wspólne gotowanie dań przedszkolnych. Ciekawe czyje będą smaczniejsze? 🙂

👉Zabawy w przedszkole

To doskonała forma “oswajania” się z nowym tematem. Ogranicza Was jedynie wyobraźnia. Możesz wcielić się w rolę Cioci przedszkolnej i wymyślać zabawy na dywanie. Możecie z pomocą lalek lub misiów stworzyć przedszkole i wspólnie się nimi bawić. Możecie słuchać piosenek ruchowych, które trzylatki uwielbiają i wspólnie przy nich się ruszać. Dowolność zabaw jest ogromna.

👉Książki tematyczne

Zaopatrz się w książki o tematyce przedszkolnej, które w bajeczny sposób wytłumaczą dziecku, że pójście do przedszkola jest przygodą. Może to być, np. Kicia Kocia idzie do przedszkola lub Feluś i Gucio idą do przedszkola. Gdzie wszystko jest opisane w prosty i zrozumiały sposób dla trzylatka.

👉Zajęcia grupowe

Duża część przedszkoli (zazwyczaj prywatnych) wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci i organizuje zajęcia już od 2 roku życia. W takich zajęciach dziecko bierze udział z rodzicem. Są one odpłatne, ale zapewniają wartościowe aktywności dostosowane do wieku dziecka. W ten sposób dziecko poznaje istotę pracy w grupie rówieśniczej i dodatkowo zapoznaje się z placówką. 

👉Chwile rozłąki

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo do Ciebie przywiązane, a dłuższe chwile Twojej nieobecności przyprawia je o płacz warto przed pójściem do przedszkola potrenować rozstania. Spróbuj zostawiać malucha chociaż na godzinę pod opieką babci, wujka czy sąsiadki. Dzięki temu przyzwyczaisz go do rozstań z Tobą. Nie musisz odchodzić za daleko. Wystarczy, że pójdziesz do pobliskiego parku poczytać książkę i będziesz pod telefonem. Maluszek zyska kolejne doświadczenie a Ty będziesz miała godzinkę dla siebie. 

Dodaj komentarz