Zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować dziecko do rzeczywistości przedszkolnej? Na co warto zwrócić uwagę, by maluch był gotowy na pierwszy samodzielny dzień w przedszkolu? Oto kilka istotnych kwestii moim pedagogicznym okiem.
Zwiedzanie
Czyli pójście z wizytą do przedszkola, do którego będzie uczęszczało dziecko. wytłumacz dziecku w domu, że niedługo pójdzie do przedszkola i chcesz mu pokazać jak ono wygląda. Na miejscu wytłumacz mu, każdą część przedszkola (szatnie, salę, podwórko), np. w szatni będziesz miał swoje kapcie na zmianę. Większość przedszkoli jest przyjazna takim inicjatywom, bo zależy im na dobrym samopoczuciu dziecka. Warto jednak zapytać o wcześniejszą zgodę dyrekcję placówki. Jeśli będzie negatywna możecie obejrzeć zdjęcia placówki w Internecie i je wspólnie omówić lub pójść pod przedszkole i zaglądać przez płot:)
Dni adaptacyjne
Uważam, że to świetna inicjatywa zarówno dla dziecka i rodziców jak i nauczyciela. Trwają one zazwyczaj kilka dni, w ciągu których dziecko wraz z rodzicami bierze udział w aktywnościach przygotowanych przez nauczyciela. Dziecko może w poczuciu bezpieczeństwa przyzwyczajać się do nowego środowiska. A i wiąże się to z dobrą zabawą!
Rozmowy w domu
Opowiadaj swojemu dziecku o przedszkolu. Ale same prawdziwe rzeczy. Mów o tym jaki będzie rozkład dnia, np. będę Cię zaprowadzała na śniadanie, a po śniadaniu będą zabawy wymyślone przez Ciocię. Jeśli znasz menu kuchni przeczytaj je dziecku – pobawcie się w restaurację lub wspólne gotowanie dań przedszkolnych. Ciekawe czyje będą smaczniejsze? 🙂
Zabawy w przedszkole
To doskonała forma “oswajania” się z nowym tematem. Ogranicza Was jedynie wyobraźnia. Możesz wcielić się w rolę Cioci przedszkolnej i wymyślać zabawy na dywanie. Możecie z pomocą lalek lub misiów stworzyć przedszkole i wspólnie się nimi bawić. Możecie słuchać piosenek ruchowych, które trzylatki uwielbiają i wspólnie przy nich się ruszać. Dowolność zabaw jest ogromna.
Książki tematyczne
Zaopatrz się w książki o tematyce przedszkolnej, które w bajeczny sposób wytłumaczą dziecku, że pójście do przedszkola jest przygodą. Może to być, np. Kicia Kocia idzie do przedszkola lub Feluś i Gucio idą do przedszkola. Gdzie wszystko jest opisane w prosty i zrozumiały sposób dla trzylatka.
Zajęcia grupowe
Duża część przedszkoli (zazwyczaj prywatnych) wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci i organizuje zajęcia już od 2 roku życia. W takich zajęciach dziecko bierze udział z rodzicem. Są one odpłatne, ale zapewniają wartościowe aktywności dostosowane do wieku dziecka. W ten sposób dziecko poznaje istotę pracy w grupie rówieśniczej i dodatkowo zapoznaje się z placówką.
Chwile rozłąki
Jeśli Twoje dziecko jest bardzo do Ciebie przywiązane, a dłuższe chwile Twojej nieobecności przyprawia je o płacz warto przed pójściem do przedszkola potrenować rozstania. Spróbuj zostawiać malucha chociaż na godzinę pod opieką babci, wujka czy sąsiadki. Dzięki temu przyzwyczaisz go do rozstań z Tobą. Nie musisz odchodzić za daleko. Wystarczy, że pójdziesz do pobliskiego parku poczytać książkę i będziesz pod telefonem. Maluszek zyska kolejne doświadczenie a Ty będziesz miała godzinkę dla siebie.
Zakończenie
Przygotowanie dziecka do przedszkola to ważny proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Zwiedzanie przedszkola, dni adaptacyjne, rozmowy w domu, zabawy w przedszkole, czytanie tematycznych książek, udział w zajęciach grupowych oraz ćwiczenie chwil rozłąki – to wszystko pomoże Twojemu dziecku przystosować się do nowej rzeczywistości. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia. Bądź cierpliwy, wspieraj swoje dziecko i daj mu czas, a na pewno wspólnie pokonacie wszystkie trudności.