Blog, Okiem pedagoga

Dlaczego metoda Montessori?

Dlaczego metoda Montessori?

Wielu z nas słyszało o pedagogice Montessori. 

Istnieje mit na jej temat – dzieci wychowane w jej duchu będą rozpuszczone i nie poradzą sobie w przyszłości w prawdziwym życiu.

Ale czy do końca wiemy co ją cechuje?

Pragnę odczarować choć trochę ten mit.

Daj mi zrobić to samemu

“Daj mi zrobić to samemu” to słowa, które zainspirowały Marię Montessori do stworzenia metody, w której dziecko samodzielnie poszukuje rozwiązań. My dorośli nie lubimy jeśli ktoś każe nam coś robić wbrew naszej woli. Dzieci też. I tutaj nasuwa się pytanie – dlaczego mamy zmuszać dziecko do zrobienia czegoś czego nie chce? Bo tak wypada, bo tak oczekuje nauczyciel, bo tak robią wszyscy i ono też musi? Nie. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby.

Chcę być niezależny

Pedagogika montessori traktuje dziecko jako jednostkę dążącą do niezależności przez aktywności i samodzielne działania. Dziecko ma potrzebę naturalnego odkrywania świata. 

Ono samo buduje swoje doświadczenia przez co kszatłtuje swoja osobowość. Ważne jest obserwowanie dziecka, jego potrzeb i dostosowywanie aktywności do jego indywidualnego rozwoju. Wychowanie montessori cechuje się udzielaniem dziecku pomocy, wspieraniu go w jego indywidualnym rozwoju – psychofizycznym, emocjonalnym, umysłowym i duchowym.

Aby uzyskać pożądany efekt, edukację dziecka należy zacząć od chwili narodzin. Bowiem istotą edukacji montessori jest doprowadzenie dziecka do samodzielności, niezależności od rodziców oraz brania odpowiedzialności za siebie i otaczający świat.

Jak wspierać dziecko?

Oto co możesz robić, by wspierać dziecko zgodnie z duchem pedagogiki Montessori:

  • zaaranżuj przestrzeń w domu tak, by zachęcała dziecko do samodzielności – niskie półki w domu, podstawki do blatu w kuchni czy łazience, materiały rozwojowe w zasięgu wzroku dziecka
  • w pokoju dziecka stawiaj na naturalność i stonowane kolory
  • bądź towarzyszem dziecka w rozwoju, nie narzucaj a wspieraj jego wybory
  • wybieraj dla dziecka zabawki proste i naturalne,które ćwiczą jedną umiejętność
  • staraj się, by dziecko w swoim otoczeniu zachowywało porządek
  • pozwól, by dziecko pomagało przy codziennych czynnościach, np. nakrywanie do stołu, wkładanie brudnych naczyń do zmywarki czy brudnych ubrań do pralki

Dodaj komentarz