Przypomnij sobie teraz jak długo Twoje dziecko cieszyło się z zabawki, którą ostatnio dostało?
Pewnie jego zabawa trwała krócej niż Twój czas na zrobienie i wypicie ciepłej kawy. Od dnia narodzin nasze dzieci są bombardowane kolorowymi grzechotkami, grającymi karuzelami czy mruganiem pluszowego stworka. Sklepy, reklamy telewizyjne czy influencerzy przekonują nas o “edukacyjnym wpływie na rozwój małego dziecka” danej zabawki. Stajemy się przytłoczeni ilością produktów i wyborem jaki musimy dokonać. A przecież chodzi o najważniejszą w życiu istotę. Twoje dziecko.
Ile razy kupiłeś dziecku reklamowaną zabawkę i okazała się rozczarowaniem lub oszustwem?
Podobnie jest z dziećmi. Zachęcane przez agresywne reklamy pojawiające się w trakcie oglądania wieczorynki, witryny sklepowe czy starszych kolegów dziecko staje przed wyborem. Wyborem najwspanialszej zabawki na świecie, która dostarczy wiele wrażeń i zmieni jego świat na lepszy. Tylko rzeczywistość okazuje się inna a dziecko już wymienia kolejne cudowne zabawki, które chciałoby mieć.
Większość zabawek dla dzieci zrobiona jest z plastiku lub gumy. To stanowi duży problem, bo substancje te są szkodliwe dla naszych pociech. Prawie każda miękka zabawka (nawet gryzaki dla niemowląt!) wykonana jest z tworzywa PCW. Sam plastik nie stanowi tak dużego zagrożenia ale dodawane do niego substancje mające polepszyć jego właściwości już tak. Są to różnego rodzaju plastyfikatory, wypełniacze, barwniki, stabilizatory i różne inne środki chemiczne.
Czy wiesz, że 1/5 przebadanych zabawek z plastiku zawiera niedozwolone ilości ftalanów? ☢️☠️
Toksyny te mogą się wypłukiwać, najbardziej kiedy dzieci biorą je do buzi, np. zabawki w kąpieli, łyżeczki do karmienia. Jest to sytuacja kiedy narażamy zdrowie i życie naszych dzieci. Niestety najnowsze badania naukowców wykazały że każde dziecko mieszkające w krajach zachodnich ma około 18 kg! plastikowych zabawek w swoim domu.
Co istotne, po przeanalizowaniu ich składu okazało się, że mogą zagrażać zdrowiu tych dzieci. Spytacie tutaj dlaczego zostały dopuszczone do sprzedaży? Okazuje się, że nie ma międzynarodowego porozumienia co do substancji, które miałyby być zakazane w produkcji zabawek. A dodatkowo przepisy i systemy etykiet różnią się w zależności od danego kraju. Czasami substancje uznane za szkodliwe zostały zastąpione innymi, które po serii badań uznano za równie szkodliwe. Co wielu producentom umożliwiało wprowadzenie zabawek na rynek i ich sprzedaż.
“ Spośród 419 chemikaliów występujących w twardych, miękkich i piankowych tworzywach sztucznych używanych w zabawkach dla dzieci, zidentyfikowaliśmy 126 substancji, które mogą mieć działanie rakotwórcze, lub inne niekorzystnie wpływające na zdrowie dzieci. Pod lupę wzięliśmy między innymi 31 plastyfikatorów, 18 środków zmniejszających palność i 8 substancji zapachowych. W wielu przypadkach tych chemikaliów szacowane dawki narażenia przekraczają regulacyjne dawki referencyjne. Uważamy, że część substancji powinna zostać wycofana i zastąpiona bezpieczniejszymi i bardziej zrównoważonymi alternatywami „- mówi Peter Fantke, profesor w zarządzaniu DTU i główny badacz zagadnienia.
Jak chronić się przed szkodliwymi substancjami? 😷
Wybieraj zabawki wykonane z naturalnych i odnawialnych tworzyw. Drewno, bawełna, papier czy inne surowce biodegradowalne są w pełni zdrowe dla dziecka i otaczającego go środowiska. Zabawki drewniane posłużą Twojemu maluszkowi wiele lat, nie skaleczą go, pobudzą jego kreatywność a najważniejsze, że nie są szkodliwe. Możecie też tworzyć sami zabawki angażując do tego całą rodzinę. Stwórzcie zamek z pudeł kartonowych, bawcie się papierem, malujcie farbami z jogurtu i przypraw lub wyczarujcie różdżkę z kijka znalezionego na spacerze.
Dbajmy razem o bezpieczeństwo naszych dzieci bo jedynym co nas ogranicza jest nasza wyobraźnia🤩