Blog, Okiem pedagoga

Jak to jest z miłością dziecięcą?

Jak to jest z miłością dziecięcą?

Miłość jest jednym z najpiękniejszych uczuć. I ma swoje zadanie. Służy zbliżeniu się do innych ludzi, którym ufamy. Dzięki temu czujemy się dobrze i bezpiecznie. Człowiek obdarowany miłością czuje się radośniej, ma energię na wszystkie przeciwności losu. Ale jak to jest z dzieckiem? I to takimi kilkuletnimi?

Co znaczy kochać?

My – Rodzice – staramy się zaspokajać wszystkie potrzeby naszych dzieci.
To z miłości do nich wstajemy rano z łóżka i smażymy naleśniki, organizujemy zajęcia dodatkowe czy zabieramy na wakacje.
Bo kochać to znaczy dbać o drugą osobę, wspierać ją i pomagać jej. 
Miłość ma różne oblicza (szczególnie ta rodzicielska 🙂), ale łączy ją jedno – bezinteresowność.
Tylko wtedy jest miłością prawdziwą.
Tylko wtedy może ona dać małemu człowiekowi szansę na budowę szczęśliwego życia w przyszłości.

Jak rozumieć „zakochanie” kilkulatka?

Już kilkulatki przeżywają swoje pierwsze miłości. Przedszkolaki w przedszkolu wybierają sobie “narzeczonych” lub “chłopaka” czy “dziewczynę”. To normalny etap dziecięcej miłości, który objawia się fascynacją drugiej osoby. Trzeba zaznaczyć, że u kilkulatków nie ma elementów seksualnych – jest tylko uczucie sympatii do drugiej osoby.
“Zakochane” dzieci chcą się częściej ze sobą bawić, fascynują się swoim ubiorem, rysują sobie laurki, chcą obok siebie siedzieć czy próbują niewinnych pocałunków. To ważny etap w życiu dziecka pod względem społecznym. Ukazuje nam, że dziecko uczy się nawiązywać więzi, przejawia role społeczne czy rozumie otaczający go świat i relacje międzyludzkie. 

Traktuj “zakochanie” dziecka w sposób naturalny. Rozmawiaj z nim i tłumacz mu rzeczy których nie rozumie. Chodź dla nas dorosłych dziecięca miłość może się wydawać absurdalna – to dla dziecka jest ważnym tematem. Nie lekceważ tego. Wspieraj swoje dziecko i daj mu mówić o swojej miłości. Częste rozmowy mogą być bazą do ciekawych dyskusji i budowania wyjątkowej więzi między wami. 

8 zabaw na miłość

  1. Burza mózgów – piszecie na kartce słowo “miłość”, a następnie wpisujecie skojarzenia z związane z tym słowem. To prosta zabawa, dzięki której Ty jako Rodzic będziesz wiedział z czym Twoje dziecko kojarzy miłość.
  2. Zabawa w uczucia – zróbcie kostkę, na której będą buźki wyrażające różne uczucia – smutek, radość, miłość, złość. Zadaniem dziecka jest pokazanie mimiką lub ciałem uczucia które wypadnie na kostce.
  3. Znajdź swoją połówkę – do tej zabawy potrzebujecie kilka wyciętych serc, które następnie przecinamy wzdłuż osi tworząc różne wzorki. Zadaniem dziecka jest dopasowanie połówek. W tej zabawie dziecko za pomocą serc będzie ćwiczyło. spostrzegawczość i myślenie.
  4. Siła serc – narysuj na kartce kilka dowolnie położonych serc różnej wielkości. Będą one bazą do stworzenia pracy plastycznej. Zadaniem dziecka jest zamienienie narysowanych serc w coś zupełnie innego – ogranicza go tylko wyobraźnia. Po zakończeniu porozmawiaj z dzieckiem o tym co narysowało i dlaczego. Będzie to początek do pięknej dyskusji o miłości!
  5. Jak działa serce?obejrzyj z dzieckiem krótki film edukacyjny. Niech będzie od wstępem do dyskusji, że serce jest bardzo potrzebnym organem.
  6. Wycinanki – chyba każde dziecko uwielbia cięcie nożycami, dlatego pozwól swojemu dziecku na wycinanie serc z papieru. Niech wycina serca różnej wielkości, które potem postara się ułożyć od najmniejszego serca do największego. W ten sposób poćwiczycie motorykę małą, koordynację ręka – oko, precyzję cięcia oraz utrwalicie pojęcia “’najmniejszy” i “największy”.
  7. Kartki walentynkowe – tradycyjna propozycja, która pozwoli opowiedzieć dziecku o swoich uczuciach. Wyjmijcie z szafy materiały plastyczne, które macie w domu. I do dzieła! Stwórzcie kreatywne kartki dla sympatii dziecka. Podczas pracy zagaduj dziecko o ulubioną osobę. Niech to będzie owocny czas na rozmowy dla Was obojga!
  8. Książkowi detektywi – a może by tak przejrzeć domową bibliotekę w poszukiwaniu książek o miłości? Zabawcie się w miłosnych detektywów i wybierzcie książki, które opowiadają o miłości. Ustalcie także co przeczytacie razem. Wskazówka: po przeczytaniu opowieści zadawaj dziecku szczegółowe pytania. Pozwoli Ci to sprawdzić czy dziecko zrozumiało przeczytany tekst.

Dodaj komentarz