To ona następuje po zimie i poprzedza lato. To ona daje nam zastrzyk energii po szarych miesiącach. To ją witają dzieci w szkole topiąc Marzannę lub wagarując. To ona sprawia, że rosną pierwsze kwiaty w ogrodach, a ptaki głośniej śpiewają.
W I O S N A
Jej święto obchodzimy 21 marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
Z pewnością wiecie jak świętujemy w Polsce, ale czy zastanawialiście się jak witają wiosnę w innych krajach?
Wybrałam kilka, moim zdaniem najciekawszych!
BUŁGARIA
Obchodzą pierwszy dzień wiosny 1 marca. Starają się obłaskawić Babę Martę, czyli złośliwą staruszkę opóźniającą odejście zimy. Tradycją jest wykonywanie biało-czerwonych gałganków nazywanych Martenice – są to małe laleczki i ozdoby w tych kolorach. Bułgarzy obdarowują się nimi nawzajem, ale też ozdabiają nimi drzewa, domy czy płoty. Ma to przekupić Babę Martę, aby nie opóźniała odejścia zimy.
INDIE
mieszkańcy witają wiosnę kolorowo. U nich pierwszy dzień wiosny to święto Holi. Mieszkańcy podpalają wielkie stosy i tańczą wokół nich od wieczora do rana. Ulice w Indiach zapełniają się kolorami, bo ludzie oblewają się wodą i posypują różnokolorowymi proszkami.
NORWEGIA
tutaj wiosnę świętuje się w połowie maja. Mieszkańcy odwiedzają się nawzajem i częstują naleśnikami z dżemem moroszki – norweskiej maliny. Tego dnia tradycyjnie zmienia się odzież na lżejszą, dlatego Norwegowie pierwszy dzień wiosny nazywają „pożegnaniem ciepłych gaci”.
IRLANDIA
wiosnę witają tutaj 1 lutego. Na ten dzień przypada również święto św. Brygidy, która jest patronką tego kraju. Irlandczycy obchodzą Imbolc -święto ognia -to dzień przełomu, bo od tego momentu dni zaczynają się robić cieplejsze i dłuższe, natura wraca do życia i rozpoczyna się sezon rolniczy. Tradycja Imbolc nakazuje zapalenie choćby na chwilę wszystkich świec w domu, lamp lub innych źródeł światła po zachodzie słońca.
BALI
wiosenne przesilenie to jednocześnie początek nowego roku. Nazywany jest Dniem Ciszy. Najpierw odbywa się Melasti – rytuał oczyszczenia. Mieszkańcy wyspy gromadzą się nad brzegiem oceanu, gdzie po kolorowej ceremonii, zanurzają się w wodzie. Następnego dnia obchodzona jest Tawur Kesanga, czyli ceremonia egzorcyzmów. Tym razem wszyscy spotykają się przy głównym miejskim rozstaju dróg, gdzie zgodnie z wierzeniami zbierają się demony. Odstraszyć ma je parada Ogoh-ogoh – wielkich kukieł symbolizujących złe duchy.
WŁOCHY
tutaj majowe święto wiosny, nazywane jest cantamaggio i odbywa się w nocy z 30-ego kwietnia na 1-ego maja Ulicami Terni co roku przyjeżdżają kolorowe kwieciste wozy, z których każdy prezentuje również swoją wiosenną piosenkę. Wozy, przygotowane przez współczesnych maggiaioli (dawniej to byli młodzi ludzie, którzy chodzili w nocy od domu do domu i śpiewali wiosenne piosenki), czyli przez dzielnice miasta, szkoły, czy okoliczne miasteczka konkurują ze sobą o miano tego najpiękniejszego. Ostatni wóz w korowodzie, który od lat wygląda ciągle tak samo nie bierze udziału w konkursie i rozdaje oglądającym po porcji makaronu.