Porady Cioci Domi

6 prostych zabaw matematycznych, które uczą!

6 prostych zabaw matematycznych, które uczą!

Matematyka to ciężki przedmiot, ale odpowiednio dobrane metody czynią go atrakcyjnym.

Od najmłodszych lat chcemy by nasze dziecko wyrosło na mądrego obywatela. Pokażę Ci jak przy codziennych czynnościach wspierać rozwój kompetencji matematycznych u Twojego dziecka.

Oto 6 zabaw, które możesz wykonywać codziennie z dzieckiem w domu

  1. Bawcie się w przeliczanie, sortowanie ze względu na cechę (kolor, wielkość) np. klocków, koralików, puzzli, liczenie ile kroków jest z jednego pokoju do drugiego itp.
  2. Ćwiczcie dodawanie i odejmowanie na konkretach – “Połóż tutaj dwa klocki. A teraz dołóż jeszcze dwa. Ile masz razem?”
  3. Zapoznaj dziecko z jednostkami miary i objętości – daj dziecku do zabawy, wagę, centymetr, miarkę, niech poeksperymentuje na swoich zabawkach, pobawi się wodą w przelewaniem do pojemników różnej objętości
  4. Objaśnij zasady działania zegara – możecie stworzyć własny zegar z tektury i narysować do niego godziny, stworzyć plan dnia z godzinami, który powiesicie w kuchni. Można także zorganizować zabawę polegającą na przeliczaniu dni do ważnych wydarzeń, takich jak urodziny czy wakacje.
  5. Pobawcie się w sklep, uczymy dziecko co to jest moneta a co to banknot, układamy pieniądze od najniższej do najwyższej wartości
  6. Układajcie różnego rodzaju budowle, obrazek z figur geometrycznych, mozaik z klocków, czy układanie puzzli. To świetny sposób na rozwijanie wyobraźni przestrzennej i umiejętności geometrycznych

❗ Pamiętaj, że zabawy matematyczne z dzieckiem powinny być przede wszystkim zabawą i powinny dostarczać mu frajdy. Dzięki temu dziecko będzie chętniej się uczyć i rozwijać swoje umiejętności matematyczne.