Blog, Porady Cioci Domi

5 sposobów jak zachęcić dziecko do czytania

5 sposobów jak zachęcić dziecko do czytania

Wspólna podróż w świat literatury może być dla rodziców i dzieci fascynującym doświadczeniem. Książki nie tylko dostarczają wiedzy, lecz także stwarzają niezliczone możliwości do kreatywnej zabawy i wspólnego spędzania czasu. Jak można zatem inspirować dzieci do czytania oraz jak wykorzystać literaturę do rozwoju i zabawy? Oto kilka praktycznych i radosnych sposobów, jakie chcę Wam przedstawić.

Świeć przykładem

Jako najważniejsza osoba w życiu Twojego dziecka wiele możesz. Daj mu własny przykład. Czytaj dziecku i rozmawiaj z nim o przeczytanych tekstach, wspominaj w rozmowach o ulubionych książkach z dzieciństwa, odnoś się do sytuacji rzeczywistych “ lubisz się przytulać jak kotek z Twojej książki”.

Traktujcie książkę jako źródło rozrywki i emocji

W księgarniach dostępnych jest wiele modeli książek- dźwiękowe, z okienkami, przesuwane czy rozkładane. Tak jak z grą na tablecie, dziecko może wybrać która książka przyniesie mu najwięcej wrażeń. A dodatkowo książkę można zabrać wszędzie. Zmieści się do plecaka czy torebki. Może jeździć z dzieckiem w  samochodzie lub wózku a ono samo będzie decydowało kiedy chce po nią sięgnąć.

Szukajcie w książkach cennych informacji

“101 odpowiedzi”, “Wielka księga”, “Encyklopedia faktów” – to tylko przykładowe publikacje dziecięce, w których znajdziecie odpowiedzi na interesujące dziecko tematy. Dzięki temu zaszczepisz w dziecku chęć samodzielnego poszerzania wiedzy i uniezależnienia się od dorosłych.  Bo gdy już będzie samo odrabiało lekcje to na pewno najpierw poszuka informacji w encyklopedii a dopiero potem zawoła “mamo pomóż!”.

Zaaranżujcie kącik biblioteczny

Czy jako Rodzic chciałbyś, aby Twoje dziecko chętniej sięgają po książkę niż tablet? Nic prostszego. Zaaranżuj  przestrzeń w jego pokoju na bibliotekę.  Dziecko może Ci w tym pomagać. Niech ustawia książki na półkę, segreguje wielkością lub kolorem okładki. Możecie też wykonać kartę biblioteczną i bawić się w bibliotekę czy zaaranżować spotkanie z poetą, w którego wcieli się ktoś z domowników. 

Bawcie się z pomocą utworów literackich

O jak bogata jest wyobraźnia inspirowana książką! Można się wcielić w pirata, wróżkę, czarownika, księżniczkę czy rycerza. Mogę wymieniać w nieskończoność, ale najistotniejsze jest to, aby dziecko dobrze się bawiło. Poszukajcie w domu starych ubrań, kapeluszy, różnych rekwizytów, które przydadzą się do odegrania roli bohatera z książki. Tańczcie i cytujcie bohaterów z ulubionych książek. Zapewniam Cię, że stworzycie unikalne wspomnienia.

Dodaj komentarz