Blog, Porady Cioci Domi

Jak rozmawiać z kilkulatkiem o śmierci?

Jak rozmawiać z kilkulatkiem o śmierci?

🌼 Zbliża się święto Wszystkich Świętych, czas, gdy wspominamy osoby, które odeszły. Dlatego dzisiaj poruszymy bardzo ważny, choć trudny temat: jak rozmawiać z naszymi pociechami o śmierci? Pamiętajmy, że dla nich jest to równie skomplikowany temat, jak dla nas.

Jak dzieci postrzegają śmierć?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym postrzegają śmierć inaczej niż dorośli. Dla nich jest to często abstrakcyjna koncepcja, trudna do zrozumienia. Nie mają jeszcze rozwiniętych zdolności abstrakcyjnego myślenia, dlatego mogą myśleć o śmierci w sposób dosłowny. Badacze są zgodni, że nawet do 8 roku życia dzieci pojmują śmierć jako coś odwracalnego. Nie rozumieją, że umrzeć znaczy już nigdy nie wrócić do świata żywych.

Jak to różni się od dorosłych?

Dorośli mają tendencję do postrzegania śmierci jako nieodwracalnej, uniwersalnej i nieuniknionej. Dzieci często nie rozumieją tych aspektów i mogą pytać, kiedy dana osoba „wróci”. Dlatego ważne jest, by wyjaśnić im, że śmierć to coś, co jest ostateczne.

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć bliskiej osoby lub zwierzęcia?

Śmierć jest zawsze bolesna. Ale nie możemy udawać przed dzieckiem, że jej nie ma. Wręcz przeciwnie. Rozmowy o niej muszą być naturalne i szczere. Bo to od Ciebie jako rodzica dziecko uczy się najwięcej.

Oto kilka rad, które pomogą Ci przeprowadzić dziecko przez ten trudny temat:

  • Bądź szczery ale delikatny:  używaj prostych słów i bądź delikatny. Nie mów „Odeszła do lepszego miejsca”, bo to może być dla dziecka mylące. Lepiej powiedz: „Babcia umarła, co oznacza, że jej ciało przestało działać”.
  • Stwórz bezpieczne środowisko: rozmowa powinna odbyć się w miejscu, w którym dziecko czuje się komfortowo. Pozwól mu na wyrażenie swoich uczuć i pytania.
  • Bądź gotów na pytania: dzieci są ciekawe i będą miały wiele pytań. Odpowiadaj na nie tak szczegółowo, jak to możliwe, ale zawsze z uwzględnieniem wieku i zrozumienia dziecka.
  • Pokaż swoje emocje: to ważne, żeby dziecko wiedziało, że czuć smutek to coś normalnego. Może to również być okazją do nauki empatii.
  • Nie unikaj tematu: jeżeli dziecko zapyta, dlaczego jego zwierzątko musiało umrzeć, spróbuj wyjaśnić to w sposób, który zrozumie. Na przykład: „Jego ciało było już bardzo stare i zmęczone i nie mogło dłużej działać”.
  • Wspólne wspominanie: możecie razem stworzyć 'pamiątkę’ dla zmarłej osoby czy zwierzęcia – narysować obrazek, zrobić album ze zdjęciami. To pomoże dziecku w przetwarzaniu emocji.

Wiem, że to nie jest łatwy temat, ale mam nadzieję, że ten poradnik będzie dla Was wsparciem w tych trudnych chwilach. Pamiętajmy, że uczciwe i otwarte rozmowy są kluczem do zrozumienia i przetworzenia emocji, zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci🌟👨‍👩‍👧‍👦